Güneş saati nasıl kullanılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Güneş saati kullanımı

Mekanik saatler bulunmadan önce, güneşin konumuna göre zamanı ölçmeye yarayan aletlere güneş saati denirdi. Yatay ve dikey güneş saatleri kullanılırdı ancak daha çok yatay güneş saatleri kullanılırdı. Bu güneş saatlerine dikey bir çubuk yerleştirilerek bu çubuğun gölgesi yatay yüzeydeki kadrana düşerdi. Bu kadranda ise günün saatleri yer alıyordu. Gün doğumundan batımına kadar geçen sürede dikey çubuğun saat üzerinde bıraktığı gölge farklı saat çizgilerine gelirdi. Böylece günün saatleri belirlendi. 

Güneş saatlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar bulunuyor. Bunların en önemlisi dikey çubuğun dünyanın dönme eksenine göre hizalanmasıdır. Bu nedenle çubuk coğrafi kuzeyi gösterecek şekilde ayarlanırdı. Manyetik kuzey ayarlandığı zaman güneş saati doğru zamanı göstermezdi. Diğer önemli bir hususta çubuğun yatay düzlemle yapacağı açının saatin bulunduğu coğrafî enleme eşit olmasıydı. 

güneş saati

Bu özelliklere sahip güneş saatleri dışında güneş saatleri de tasarlanmıştır. Bu saatler ise bir dairenin ortasına çubuk konulmak suretiyle yapılırdı. Pusula yardımı ile belli zaman aralıklarla gölgenin düştüğü yerlere işaret konulurdu. Fakat bu saatler sadece güneş olduğunda işe yarıyordu. Geceleri ve bulutlu günlerde bu saatler kullanılamıyordu.

Güneş saatleri zamanı ölçme konusunda hasas değillerdi ve hata oranları yüksekti. Mekanik saatlerin geliştirilmesi ile güneş saatlerinin kullanımı da son bulmuştur. 

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir