Kurumuş mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Soru CevapCategory: YaşamKurumuş mürekkep lekesi nasıl çıkar?
Ömür sordu 1 sene önce
Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 1 sene önce

Mürekkep lekesini çıkarmak için daha önce yazdığımız yazıya göz atın.

Bkz: Mürekkep lekesi çıkarma yöntemleri

 
Giysideki mürekkep lekesi nasıl çıkar?
Giysideki mürekkep lekesini çıkarmak için sirke birebirdir. Sirkeyi bir kaba koyun ve bezi sirkeye bastırın. Sirkeli bezi lekenin üzerinde bekletin. Bu işlemi birkaç kere tekrarlayın. Bir süre sonra mürekkep lekesinin çıktığını göreceksiniz. Bu konuda bir önerim olacak. Eşiniz gömleğinde tükenmez kalem taşıyorsa çamaşır yıkarken gömleklere dikkat edin. Gömlek cebinde unutulmuş ve çamaşır makinesinde yıkanmış bir tükenmez kalem başınıza bela olabilir. Şöyle ki tükenmez kalem çamaşır makinesindeki diğer çamaşırlarınıza leke yapabilir. Tüm çamaşırlarınızın pırıl pırıl çıkmasını beklerken lekeli çamaşırlarla karşılaşmak istemezsiniz sanırım!

Pamuklu, yünlü, keten ve ipek kumaşlardan mürekkep lekelerini çıkarmak için;Bu tarz özel kumaşlarda lekenin kurumasına izin verilmeden soğuk su ile yıkayıp mürekkebi olduğu kadar akıtın. Az miktarda giden boyayı sabun ve ılık su ile yeniden yıkayın. Sonrasında kalan mürekkep boyasını taze süt ile yıkayıp limon tuzu kullanarak ovun. Lekeiyice çıktı sayılır son olarak soğuk su ile durulayın.

Beyaz kumaşlardan mürekkep lekelerini çıkarmak için;Beyaz gömlekte oluşan leke için alkol ve limon suyu kullanabilirsiniz. Bir parça pamuğu alkole bastırıp leke olan bölgeyi hafifçe silin. Ayni işlemi limon suyuyla da yapabilirsiniz.

Renkli ve sentetik kumaşlardan mürekkep lekelerini çıkarmak için;Leke olan bölgeyi, kaynatılmış taze süte batırmak gerekir. Ilık sütte bir süre bekletin, kumaş sütü iyice içine çeksin. Daha sonra sabunlu ılık su ile ovarak yıkayınız. Bu şekilde çıkmadıysa limon suyu veya limon tuzu kullanmanız gerekir.

Parkeye dökülen mürekkep lekelerini çıkarmak için:Leke kurumadan hızlı şekilde terebentin kullanarak ovalayın. Bu şekilde parkelerinizdeki lekeden kurtulacaksınız.

Halıda oluşan mürekkep lekelerini çıkarmak için:Bir miktar mısır nişastasını taze süz ile karıştırıp halin üzerindeki mürekkep lekesine sürün. Bu karışım hali üzerinde kuruyana kadar kalmalı. Kuruyan karışımı elektrik süpürgesi kullanarak iyice çektirin. Son olacakta sabunlu ilik su ile halıyı silin. Evet, iste bu kadar basit şekilde halin ortasında duran mavi mürekkep lekesini çıkarabilirsiniz.

Ele bulasan mürekkep lekesini çıkarmak için:Elinizi domates suyu ile sertçe ovalayın. Cildinize zarar vermeyecek bir fırça ile bastırarak ovalamaya devam edin. Son olarak ılık su ile durulayın gerekirse sabunda kullanın. Bizden bu kadar umarım ufakta olsa sorunlarınıza yardımcı olabilmişizdir.

Cevabınız