Sindirim nedir? Sindirim ne demektir?

Soru CevapCategory: BiyografiSindirim nedir? Sindirim ne demektir?
Anonymous sordu 2 sene önce
Sponsorlu Bağlantılar

1 Cevap
admin Staff cevapladı 2 sene önce

Kısaca sindirim nedir?
 
En kısa tabirle sindirim, alınan besinlerin vücut tarafından en küçük parçalara ayrılması olayıdır. Çeşitli enzimler kullanılarak besinlerin eritilip küçük parçalara ayrılarak kana karışabilir duruma gelmesi ve ince bağırsakta emilebilmesi için besinleri uğradıkları mekanik ve kimyasal değişimlere sindirim denir. 
 
Sindirim çeşitleri
 
Sindirim, mekanik (fiziksel) ve kimyasal sindirim olarak ikiye ayrılır. Mekanik (fiziksel) sindirim, molekülleri küçük moleküllere ayırmaktır. Kimyasal sindirimin görevi ise, besinleri en küçük yapı taşına kadar ayırmaktır. Sindirim sistemi, sindirim borusu (sindirim kanalı) ile sindirim bezlerini içeren, çok hücreli hayvanlarda yiyeceğin vücuda alınımı, sindirilmesi, gerekli besin ve enerjinin absorbe edilmesi ve atık maddelerin vücuttan atılması ile ilgilenen organ sistemidir.
 
2. Kimyasal Sindirim
 
Besin parçaları kendilerini oluşturan yapı taşlarına parçalanıyorsa kimyasal sindirim gerçekleşmiştir. Örneğin ekmekte karbonhidrat türü besinler çok bulunur. Karbonhidratlar ise Nişasta, glikoz, laktoz, maltoz gibi yapı taşlarından meydana gelir. Sindirim sonucunda glikoz gibi bir yapı tası elde edildiyse gerçekleşen sindirimin kimyasal olduğu söylenebilir.
 
Enzim: Kimyasal sindirim enzim denilen sıvılar yardımıyla gerçekleşir. Enzimleri besine etki ederek kimyasal yapılarında değişikliğe neden olur.
 
Bu resimde de gördüğünüz gibi sindirim olayı iki şekilde gerçekleşmektedir.
 
Kimyasal Sindirim Gerçekleştiği Bölümler
 
Ağızda: Karbonhisratların sindirimi – Tükürükteki enzimler yardımıyla.
Midede: Proteinlerin sindirimi – Mide Öz suyu ve mide enzimleri yardımıyla.
İnce Bağırsakta: Karbonhidrat, yağ ve proteinlerin sindirimi – Pankreas öz suyu yardımıyla.
 
2. Mekanik Sindirim
 
Besinleri sadece boyut olarak küçültüyorsak bu mekanik sindirime örnektir. Bu sindirim türüne fiziksel sindirim de denir. Fiziksel değişim konusundan da hatırlayabileceğimiz gibi maddenin özelliği değişmiyor, sadece şeklinde farklılıklar oluşuyorsa bu değişimlere fiziksel değişim diyorduk. İşte mekanik sindirim de aynı anlama gelmektedir.
 
Örneğin büyük ekmek parçalarını dişlerimizde parçalayıp küçük parçalar haline getirmemiz mekanik sindirime örnektir.
 
Mekanik sindirim olayları
 

  • Ağızda dişler yardımıyla besinlerin parçalanması,
  • Midede kasılma hareketleriyle besinlerin bulamaç haline getirilmesi,
  • İnce bağırsakta safra salgısı sayesinde büyük yağ moleküllerinin küçük yağ taneciklerine dönüştürülmesi.

Cevabınız