Yağmurun Düşme Hızı – Yağmur Damlalarının Hızı Ne Kadardır?

Sponsorlu Bağlantılar

Yağmur Damlalarının Oluşumu ve Şekli

Yağmur damlalarının büyüklükleri birbirinden farklıdır. Bunun nedeni ise yağmur damlaları yeryüzüne inerken gökyüzünde birbiri ile çarpışır ve bu çarpışma sonucunda daha büyük yağmur damlaları oluşur.

Birbirine çarpıp büyüyen yağmur damlalarının çapları yaklaşık olarak 5mm büyüklüğe kadar ulaşır. Bu büyüklüğe ulaşan yağmur damlaları hava sürtünmesi nedeniyle dağılabilir ve daha küçük yağmur damlalarına bölünürler. Dolayısı ile bütün yağmur damlalarının birbirine değmemesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Peki yağmur damlaları nasıl oluşur? Atmosferde yer alan su buharı toz parçacıklarının üzerinde yoğunlaşarak yağmur damlalarını oluşturur. Yağmur damlalarının küresel bir şekle sahip olmasının nedeni ise suyun yüzey gerilimidir. Ancak yağmur damlaları aşağıya düşmeye başladıklarında havanın uyguladığı sürtünme nedeniyle yağmur damlalarının alt kısımları düzleşmeye başlar ve küresel şekillerini kayberderler.

yağmur

Yağmur Damlalarının Hızı

Yağmur damlaları yere düşerken sabit bir hız ile yere düşer. Peki bu nasıl oluyor? Yağmur damlalarının farklı büyüklüklerde olabileceğiniz söylemiştik. Dolayısı ile farklı büyüklükteki her bir yağmur damlasının farklı bir de hızı olacaktır. Sonuç olarak yağmur damlasının hızı damlanın büyüklüğüne, şekline, kütlesine ve havanın yoğunluğuna göre değişir.

Yağmur damlaları kütleçekim kuvveti nedeniyle hareket eder. Yere düşerken ise damla üzerine hava molekülleri tarafından sürtünme kuvveti etki eder. Bu kütleçekim kuvveti ile sürtünme kuvveti dengelendiği zaman yağmur damlaları sabit bir hız ile hareket etmeye başlar.  Yani yağmur damlalarının yere düşerken hızları değişmez.

5 milimetre çapa sahip bir yağmur damlasının hızı yaklaşık olarak saniyede 10 metredir. Yani yağmur damlası saatte 36 kilometre hız ile hareket eder. Dolayısı ile daha küçük yağmur damlalarının hızı da daha düşük olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir