Kategoriler
Soru / Cevap

1.Tercihi Yapmayan 2.Tercihi Yapabilir Mi?

Sizden gelen soru:

İlk tercih yapmayan biri ek tercih zamanında tercih yapabilir mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap:

İlk Tercihi Yapmayanların Tercih Yapması

Sorunuzun cevabını internette araştırdım kesin sonuçlara ulaştım.ÖSYM’nin sitesinde de açıklandığı üzere tercih zamanında 1. tercihini herhangi bir nedenden dolayı yapamayan adaylar, 2. tercih zamanında tercih yapabiliyorlar.

Ek tercih yapabilmek için ilk tercih zamanında tercih yapılmış olma koşulu yoktur.Yani birinci yerleştirmede tercihte bulunmayan adaylar ek yerleştirme zamanı ÖSYM’nin sitesinde tercihlerini yapabilirler.

Şimdi konu daha iyi ve net anlaşılsın diye ÖSYM’nin 2012 yılı ek yerleştirme kılavuzundaki kuralları paylaşıyorum.

ösym, sınav, üniversite, öğrenci

İşte Ek Yerleştirme Kuralları

1. YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA EK YERLEŞTİRME İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

1.1.TEMEL İLKELER

1.2011 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre 2011-2012 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yapılacaktır.

2.2011-2012 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına yapılacak merkezî ek yerleştirme kontenjanlarını,

a) 2011-ÖSYS merkezî yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlar,

b) 2011-ÖSYS merkezî yerleştirme ile kayıt hakkı kazanan adaylaryn kayıt yaptyrmamasy nedeniyle boşalan kontenjanlar ve

c) 2011-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu basıldıktan sonra açılan ve bu nedenle merkezî yerleştirme işlemlerine girmemiş olan yeni yükseköğretim programlarının kontenjanları oluşturur.

3.2011 ek yerleştirmeye başvurabilmek için 2011-ÖSYS’ye başvurulmuş olması zorunludur.

4.2011 ek yerleştirmede tercihlerin yapılması ile ilgili kurallar bu kılavuzda yer almıştır.

5.Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan toplam 30’u geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabileceklerdir.

6.ÖSYM’nin gerek yükseköğretim kurumlarındaki kayıt işlemleri gerekse yükseköğretim kurumları arasındaki yatay geçiş işlemleri ile hiçbir ilişkisi yoktur. Bu konudaki bütün başvuruların, dolrudan ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılması gerekir.

7.Ek yerleştirme kontenjanlarına yerleştirme yapılırken, 2011 Öşrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzu ve 2011-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan ilke ve kurallara uyulacaktır. Bu kılavuzda yer alan okul birincileri, bedensel özürlüler, bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunları, belli sanat dalları, konu alanları veya sporda üstün yetenekli olanlar ile ilgili ilke ve kurallar ek yerleştirme için de geçerlidir. Bu nedenle adayların adı geçen kılavuzları yeniden gözden geçirmeleri yararlarına olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

“1.Tercihi Yapmayan 2.Tercihi Yapabilir Mi?” için bir yanıt

Acaba 2015 de de bu geçerli mi? yani bu sene de ilk tercih yapmayan adaylar ek tercih hakkına sahip mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RenkliNOT