Kategoriler
Soru / Cevap

2 Yıllık Ön Lisans Öğrencileri KYK Yurtlarına ve Kredilere Başvurabilir Mi?

Sizden gelen soru:

KYK yurt ve kredisiz bursları 2 yıllık ön lisans öğrencileri içinde geçerli mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap: 

Sorduğunuz sorunu cevabı evettir.Yani 2 yıllık ön lisans öğrencileri de KYK yurtlarına ve Burs Kredilerine başvuruda bulunabiliyor.Şimdi bu konu ile alakalı 2012-2013 yılı eğitim dönemi için KYK tarafından yapılan açıklamalara ilişkin bir haberi aşağıda yayınlıyorum.İşte o haber;

Kimler Yutr ve Burs Başvurularında Bulunabilecek?

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan (YURTKUR) yapılan açıklamaya göre, bir yükseköğretim programında okumaya hak kazanacak öğrenciler yurt, burs, öğrenim ve katkı kredisi için sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra başvurabilecek.

2013 yılında yükseköğretim kurumuna devam eden ön lisans, lisans ve yüksek lisans ara sınıf öğrencileri , 2 Temmuz-5 Ağustos; yüksek lisans, doktora, ön kayıt ve özel yetenek sınavıyla yükseköğretim programlarına girecek öğrenciler 17 Eylül-7 Ekim tarihlerinde başvuru yapabilecek.

Başvurular, Kredi ve YurtlarKurumu’nun ”www.kyk.gov.tr” internet sitesinden alınacak.

Yurtlarda barınan ve devam ettikleri öğretim kurumlarını normal süresinde bitiremeyen öğrencilerin yurt başvuruları ise daha önce barındıkları yurt müdürlüklerince 10-23 Eylül tarihleri arasında kabul edilecek.

Asıl listeden yurtta kalmaya hak kazanan öğrencilerin kayıtları, 3-14 Eylül’de yapılacak, yedek listeden yurda girmeye hak kazananların kesin kayıtları da 17 Eylül’de başlayacak.

Yurtlar 10 Eylül 2012 tarihinde açılacak.

Okul Uzatan Öğrenciler Başvurabilecek Mi?

Üniversiteyi normal eğitim süresi içerisinde bitiremeyen öğrenciler için KYK burs ve kredi imkanı değil ancak YURT imkanı sağlamaktadır.

Örneğin üniversiteyi 4 senede bitiremediniz ve YURT’ta kalmaya ihtiyacınız var. Bunun için 2012-2013 eğitim-öğretim yılında aşağıda belirtilen tarihlerde KYK başvurusu yapabilirsiniz.

“Kurum yurtlarında barınmakta iken devam ettikleri öğretim kurumlarını normal süresinde bitiremeyen (artık yıl) öğrencilerinin yurt başvuruları ise daha önce barındıkları yurt müdürlüklerince kabul edilecektir.”

Ek Yerleştirme ile Üniversiteyi Kazanan Öğrenciler Başvurabilecek Mi?

2011-2012 döneminde normal tercih süreci sonrasında üniversiteye yerleşemeyen fakat sonradan ek yerleştirme ile üniversitelerin boş kontenjanlarına giren öğrenciler için KYK burs ve kredi başvuruları da 11 Ekim -16 Ekim arasında yapıldı.

2012-2013 dönemi için tarih tam belli değil ancak tercih ve yerleştirme işlemlerinden sonra olacaktır. Ek yerleştirme sonuçları açıklanınca KYK başvuruları da başlayacaktır.

Diğer KYK Başvuruları

Yüksek lisans, doktora, ön kayıt ve özel yetenek sınavı ile yükseköğretim programlarına girecek öğrencilerin 2012-2013 eğitim-öğretim yılı için KYK başvuruları 17 Eylül-07 Ekim 2012 (07 Ekim 2012 dahil) tarihleri arasında alınacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RenkliNOT